سه شنبه ٠٨ فروردين ١٣٩٦
صفحه اصلي > HSE > محيط زيست 

 

سيماي زيست محيطي  شركت پتروشيمي فجر

 

در شركت پتروشيمي فجر كليه فرايندها بر اساس خط مشي تعيين شده با توجه ويژه به رعايت الزامات قانوني محيط زيست و همچنين اصل پنجاهم قانون اساسي طرح ريزي و اجرا مي گردد.

تصفيه پساب مجتمع ها در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام

-شركت پتروشيمي فجر با دريافت و تصفيه پساب مجتمع هاي منطقه ويژه نقش بسيار مهمي در حفظ محيط زيست منطقه ايفا مي نمايد.

-واحد هاي تصفيه پساب 1 و 2 به منظور تصفيه پساب هاي صنعتي و بهداشتي مجتمع هاي منطقه ويژه در مجتمع فجر احداث شده اند. 17 مجتمع واقع در منطقه ويژه انواع پساب هاي صنعتی و بهداشتی خود را به واحد هاي تصفيه پساب فجر ارسال مي نمايند.

-ظرفيت واحد هاي تصفيه پساب 1 و 2 به ترتيب 460 و 520 متر مكعب در ساعت مي باشد.

- به منظور استفاده بهينه از منابع آب، پساب تصفيه شده براي آبياري فضاي سبز منطقه ويژه مورد استفاده قرار مي گيرد كه اين امر از يك سو باعث كاهش مصرف آب خام جهت آبياري گرديده و از سوي ديگر با ايجاد اين فضاي سبز باعث بهبود وضعيت هواي منطقه مي گردد. 

پايلوت تصفيه پساب

-به منظور بررسي مشكلات و اجراي طرح هاي پژوهشي بر روي فرايند تصفيه پساب هاي ارسالي و افزايش راندمان عملكرد تصفيه خانه، پايلوت تصفيه پساب در مجتمع فجر طراحي و احداث گرديده است. در اين پايلوت چند منظوره مي توان روش هاي مختلف تصفيه پساب از جمله لجن فعال، لاگون اختياري، SBR، MBBR و MBR را مورد بررسي قرار داد.   

-مديريت پسماند

پسماندهاي فرايندي و غير فرايندي در مجتمع بر اساس روش ها و دستورالعمل هاي موجود شناسايي، طبقه بندي و كدگذاري مي گردند.

-لجن واحد تصفيه آب يكي از پسماندهاي عمده در مجتمع مي باشد كه از ته نشيني املاح در فرايند تصفيه آب و با حجم زياد حاصل مي گردد. اين پسماند پس از بارگيري در كاميون هاي حمل لجن با در نظر گرفتن ملاحظات زيست محيطي به محل تعيين شده از سوي اداره محيط زيست حمل و با نظارت واحد محيط زيست دفع مي گردد.

-كوره پسماندسوز مجتمع فجر به منظور امحاء لجن هاي واحد تصفيه پساب طراحي و ساخته شده است. با توجه به ويژگي خطرناكي لجن تصفيه پساب و حجم بالاي آن، لجن توليدي در كوره سوزانده شده و خاكستر حاصل نيز به عنوان يكي از اجزاء سازنده در ساخت بتن و سيمان مورد استفاده قرار مي گيرد.

-روغن ها و هيدروكربن هاي ضايعاتي نيز از ديگر پسماندهاي موجود مي باشد كه به جاي سوزاندن در كوره مايع سوز جهت بازيافت به شركت هاي داراي پروانه بهره برداري و مجوز محيط زيست ارسال مي گردد.  

 

- ساير پسماندهاي موجود در مجتمع نيز با توجه به روش هاي اصولي مديريت پسماند يعني:

استفاده مجدد، فروش و بازيافت، سوزاندن و دفن مديريت مي گردند.

 

 

 

-شناسايي و ارزيابي ريسك جنبه هاي محيط زيست

جنبه هاي محيط زيست به بخشي از فعاليت ها، محصولات يا خدمات شركت گفته مي شود كه بتواند بر محيط زيست تاثير متقابل داشته باشد. در مجتمع پتروشيمي فجر جنبه هاي محيط زيستي در واحد هاي مختلف مجتمع شناسايي و ريسك جنبه ها مورد ارزيابي قرار گرفته است. همچنين به منظور كاهش ميزان ريسك جنبه ها پروژه هاي بهبود تعريف و اجرا مي گردد كه به عنوان نمونه مي توان به ارسال آب هاي دور ريز كولينگ و بويلرها به واحد تصفيه پساب و بازگرداني پساب لجن به سيستم تصفيه آب اشاره نمود. 

از دیگر پروژه هاي محيط زيستي در شركت پتروشيمي فجر بازيابي و تصفيه آب دور ريز RO Reject مي باشد كه با اجراي اين طرح 780 متر مكعب در ساعت آب دور ريز براي توليد آب اسمز معكوس مورد استفاده قرار مي گيرد . اجراي اين طرح تاثير بسزايي در مصرف بهينه منابع آب خواهد داشت.

-پايش و اندازه گيري

در شركت پتروشيمي فجر به منظور حصول اطمينان از رعايت استانداردهاي محيط زيست پارامترهاي آلاينده در خروجي هاي پساب و هواي مجتمع توسط آزمايشگاه مجتمع و همچنين توسط آزمايشگاه معتمد سازمان حفاظت محيط زيست به صورت دوره اي و در قالب طرح خود اظهاري اندازه گيري مي گردد.

سيستم هاي پايش آنلاين نیز بر روي دودكش توربين هاي گازي واحد نيروگاه نصب گرديده است. با توجه به استفاده از تكنولوژي هاي دوستدار محيط زيست و همچنين سوخت گاز طبيعي در واحد نيروگاه، پارامترهاي خروجي در محدوده استانداردهاي محيط زيست قرار دارد.

در پساب تصفيه شده خروجي نيز پارامترهاي PH و COD توسط آنالايزر آنلاين مورد پايش قرار مي گيرد.

 

 

 

-فرهنگ سازي و آموزش محيط زيست

در شركت پتروشيمي فجر اقدامات متعددي در راستاي آموزش محيط زيست و گسترش فرهنگ محيط زيست در بين كاركنان و جامعه اجرا مي گردد كه از جمله مي توان به موارد زير اشاره نمود:

-برگزاري دوره هاي آموزشي عمومي و تخصصي محيط زيست

-مشاركت در برگزاري همايش ها و مراسم محيط زيستي

- تهيه و توزيع كتاب، خبرنامه و گاهنامه هاي محيط زيستي

همچنين در راستاي ترويج فرهنگ محيط زيست با تشكيل كارگروه ديده بان محيط زيست پتروشيمي فجر زمينه براي مشاركت داوطلبانه علاقه مندان در زمينه هاي مختلف محيط زيست فراهم آمده است.

 

 

-فضاي سبز

ايجاد، نگهداري و گسترش فضاي سبز مجتمع از ديگر اقدامات در راستاي بهبود وضعيت محيط زيست و سلامت كاركنان در مجتمع فجر مي باشد. به اين منظور مساحتي به ميزان 4 هكتار براي ايجاد فضاي سبز در مجتمع به كار رفته است كه با كاشت و نگهداري گونه هاي گياهي متنوع باعث شادابي محيط و افزايش روحيه كاركنان مي گردد.  

- استقرار سيستم هاي مديريتي

شركت پتروشيمي فجر با همكاري و مشاركت كاركنان در بخش هاي مختلف موفق به استقرار سيستم هاي مديريتي و اخذ گواهينامه هاي محيط زيست از مراجع بين المللي گرديده است كه از آن جمله مي توان به اين موارد اشاره نمود:

-گواهينامه سيستم مديريت محيط زيست ISO14001    

-گواهينامه سيستم مديريت يكپارچه IMS

- گواهينامه سيستم مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE-MS)

-گواهينامه سيستم مديريت انرژي ISO50001   

- افتخارات

- كسب عنوان صنعت سبز كشور از سازمان حفاظت محيط زيست در سال 1384

- كسب عنوان صنعت برگزيده سبز كشور از سازمان حفاظت محيط زيست در سال 1388

- كسب گواهینامه سطح 1 مدیریت سبز ایران از وزارت صنایع و معادن در سال 1388

- اخذ جایزه جهانی عصر سبز از انجمن مدیریت فرانسه در سال 1394

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   دانلود : env3.pdf           حجم فایل 150 KB
اطلاعات تماس
ایران - استان خوزستان - بندر امام خمینی(ره)
منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی سایت 2 صندوق پستی 117
061-52171118
061-52171118
نظرسنجی
نظر شما در مورد وب سايت جديد پتروشيمي فجر چيست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
بازدید این صفحه : 13078
بازدید امروز : 493
کل بازدید : 2115158
بازدیدکنندگان آنلاين : 7
زمان بازدید : 0/5640
Copyright © 2010 Fajrco.com - All rights reserved.