سه شنبه ٠٨ فروردين ١٣٩٦
صفحه اصلي > معرفی فجر > واحد برق و بخار (نیروگاه برق) 

نيروگاه برق پتروشیمی فجر

نیروگاه ناحیه یک مجتمع پتروشیمی فجر دارای 7 واحد توربین گازی به ظرفیت مجموع 835 مگاوات میباشد که وظیفه تولید وتوزیع برق به صنایع پتروشیمی منطقه را به عهده دارد.  

برای تولید این میزان انرژی الکتریکی، امکانات دریافت و مصرف 220هزار نرمال متر مکعب گاز طبیعی در ساعت فراهم شده است. همچنین از گازوئیل به عنوان سوخت پشتیبان در مواقع كاهش فشار يا قطع جريان گاز استفاده می گردد.

مهمترین ویژگی این نیروگاه برق، سازگاری آن با محیط زیست است؛ به طوری که میزان اکسیدهای نیتروژن و اکسیدهای کربن در گازهای حاصل از احتراقي، که از دودکش نیروگاه خارج می شوند، به ترتيب از 36 و 5 پی پی ام  (ppm)کمتر است.


نیروگاه پتروشیمی فجر از مجموعه سرویس های جانبی (یوتیلیتی)

 

نیروگاه برق ناحیه دو

همچنین نیروگاه ناحيه 2 با 4 واحد توربين گازي با مجموع ظرفيت 648 مگاوات ساعت برق در مدار تولید قرار دارد.بخش عمده تولید بخار در مجتمع پتروشیمی فجر با بهره گیری از انرژی عظیم حرارتی موجود در گازهای پر حرارت حاصل از احتراق توربین های گازی صورت می گیرد.

واحد بخار ناحيه يك ظرفیت تولید 935 تن بر ساعت بخار را دارد و بخش بخار  ناحيه 2، برای تولید 740 تن بر ساعت بخار طراحی شده است. با تزريق بخار و مواد شيميايي اكسيژن زدا به آب بدون املاح آب تغذيه بويلر (boiler)توليد مي گردد و بكمك پمپهاي  پر فشار جهت تغذيه بويلرها ارسال مي شود.سپس در بويلرهاي بازيافت حرارت، گازهای خروجی ازتوربین گازی پس از گشوده شدن دایورتور دامپر (divertor damper) با آب تغذيه بويلرتبادل حرارت مینماید و این انتقال حرارت از گازهای داغ به آب، باعث تولید بخار و کاهش دمای گازهای خروجی از دودکش شده و در نتیجه مصرف بهینه انرژی را به دنبال دارد. به طوری که بازده حرارتي بويلرها بيش از 92 درصد مي باشد.

 كنترل تمام سيستمهاي مربوط به فرايند توسط نيروهاي بهره برداري در 2 بخش سايت و اتاق كنترل نيروگاه صورت مي گيرد.

امتیازدهی
اطلاعات تماس
ایران - استان خوزستان - بندر امام خمینی(ره)
منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی سایت 2 صندوق پستی 117
061-52171118
061-52171118
نظرسنجی
نظر شما در مورد وب سايت جديد پتروشيمي فجر چيست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
بازدید این صفحه : 20060
بازدید امروز : 474
کل بازدید : 2115139
بازدیدکنندگان آنلاين : 7
زمان بازدید : 0/4710
Copyright © 2010 Fajrco.com - All rights reserved.